تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۴
کد مطلب : ۴۲۵۸۸۳
متن ارسالی:

کمیسیون قضایی رکن رکین مجلس

مرتضی رضاپور
۱۴
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کمیسیون قضایی رکن رکین مجلس
کبنا ؛متن ارسالی - کمیسیون قضایی باید به عنوان محور و ناظر در مجلس عمل کند، زیرا تمام لوایح و طرح‌هایی که دارای ماهیت حقوقی است باید از سوی این کمیسیون تدوین نهایی یابد و این امر مسئولیت بزرگ این کمیسیون را نشان می‌دهد.
چنان که می‌دانیم در کنار پیشرفت علم، حکومت قانون بزرگ‌ترین دستاورد بشر جدید است. حکومت قانون کامل‌ترین تبلور خود را در مجلس قانونگذاری می‌یابد و به این ترتیب در قیاس با دو قوه دیگر بالاترین ارزش‌ها را نمایندگی می‌کند؛ زیرا قوای دیگر به نسبتی که حکومت قانون را رعایت می‌کنند ارزش سنجی می‌شوند و حتی اگر برای آنان در قوانین اساسی، شانِ وضع مقررات پیش بینی شده است از اراده عمومی بر می‌آید که از نتایج قرارداد اجتماعی است.
مطلب چشمگیر اینکه در چهار دهه گذشته در کشور ما فضای دانش حقوق به سود فضای سیاست دچار تنگنا شد و قوانین از یک فلسفه مشخص و روند معینی پیروی نکردند و نظام حقوقی کشور را به چالش افکندند.
حقوقدانان از دو سوی با مجلس قانونگذاری پیوند می‌یابند؛ نخست آنکه در نظام تقنینی کشور می‌باید به تعداد کافی حقوقدان حاضر باشند تا هر قانون بر اساس استانداردهای کلی نظیر کارآمدی، تناسب و عدالت محوری و با لحاظ ارزش‌های والای حاکم بر جامعه انسانی به تصویب برسد. دوم آنکه مجلس باید از یک بدنه کارشناسی نیرومند برخوردار باشد که معدل دانش آن در اندازه عالی‌ترین سطح دانش حقوق در کشور باشد تا قوانین از صافی این کارشناسان حقوقی برجسته بگذرد و با استانداردهای پیش‌گفته هماهنگ شود.
حال حاج آقا موحد با ورود خود به این کمیسیون و داشتن پیشینه‌ای قوی در دایره قضاوت و دانش تخصصی  باعث افزایش وزن این کمیسیون در قوه قانونگذاری کشور خواهد شد.
کمیسیون قضائی در مجلس دو کارکرد عام و ویژه دارد. کارکرد ویژه آن به تدوین یا بررسی طرح‌ها و لایحه‌هایی پیوند می‌یابد که دارای ماهیت حقوقی است؛ نمونه‌هایی همچون پیشنویس قانون تجارت، دادرسی تجاری، مقررات شهروندی و قوانین کیفری، اداری و... و کارکرد عام کمیسیون آنها است که در قلمروهای تخصصی تدوین می‌شود و ماهیت حقوقی ندارد، همانند طرح‌ها و لایحه‌های مهندسی.

در این حوزه‌ها حقوقدانان باید از حیث نحوه تنظیم، نگارش و تبیین جایگاه این در پیوسته‌ها با نظام حقوقی کشور اظهار نظر کنند تا قوانین فاقد استاندارد و متناقض و ناکارآمد و نظم گریز به تصویب نرسد. در کشور ما اگرچه در این سال‌ها قوانین خوبی نیز به تصویب رسیده است، اما در یک چشم انداز کلی این استانداردها رعایت نشده و به رغم اینکه ما با بیش از یک سده پیشینه قانون نویسی، ادبیات نیرومندی از حیث تدوین قانون داریم و نمونه‌های خوبی همانند قانون مدنی در مجلس به تصویب رسیده است، اما متاسفانه سطح نگارش در بسیاری از قوانین پایین و مخل معنا است که به این جهت کمیسیون قضائی یک از پراهمیت‌ترین کمیسیون‌های مجلس است.

کمیسیون قضایی باید به عنوان محور و ناظر در مجلس عمل کند، زیرا تمام لوایح و طرح‌هایی که دارای ماهیت حقوقی است باید از سوی این کمیسیون تدوین نهایی یابد و در جایی که آنها دارای ماهیت حقوقی نیستند باید حداقل از بازبینی کمیسیون بگذرد که امور بالا تاثیرگذاری و به علاوه مسئولیت بزرگ این کمیسیون را نشان می‌دهد
. امید است حال که این کمیسیون تخصصی و ضروری دیرهنگام تشکیل ولی  خوشبختانه با درایت و تدبیر شاهد ورود نمایندگانی شاخص و متخصص با سابقه و عملکردی شایسته و ارزنده به این کمیسیون، بتوانیم شاهدسامان دادن به قوانین بر زمین مانده مجلس و  همچنین نقش نظارتی مهم ولی متاسفانه به حاشیه رفته مجلس را دوباره احیاء کرده و مجلس را به رأس امور برگرداند...
-------------------------------------------------------
 مرتضی رضاپور - پژوهشگر حقوقی
نام شما

آدرس ايميل شما

بازگشت
Iran, Islamic Republic of
دسش و گوشت نیرسی ایگو گوشت نیخرم
Iran, Islamic Republic of
تا کی؟
طرف جایگاهی بهش ندادن فرستادنش کمیسیون قضایی
Iran, Islamic Republic of
عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. حالا موحد باز هم به چهره تاثیر گذار مجلس تبدیل شد
ذلت
Iran, Islamic Republic of
بین ۴ نفر دوم شده😁😁😁😁😁
الله
Iran, Islamic Republic of
سی خوت حرف مزن
دهدشت
Iran, Islamic Republic of
خلاصه مختصر و مفید.خدایی کمیسیون قضایی چه دردی از محرومیت های کهگیلویه را درمان میکند.؟نوم خش.....
مجید
Iran, Islamic Republic of
وقتی آدم گرسنه باشد با حرف خالی شکمش پر نمیشه.نمایندگان ما باید در کمیسیون های اصلی مجلس باشند که برای استان منفعت داشته باشد کمیسیون قضایی تازه تاسیس شده و تعداد اعضا به حد نصاب هم نرسیده چرا باید دلمان را به نام این کمیسیون خوش کنیم؟
یه هم استانی
Iran, Islamic Republic of
سلام. دوست عزیز کی گفته کمیسیون قضایی تازه تاسیس شده؟؟؟؟؟ این کمیسیون یکی از مهمترین کمسیون های مجلسه و سال ها است در حال فعالیت است
مهم کمیسیون نیست نمایندگان با تمامی وزرا و مسئولان در ارتباط هستند و می توانند مشکلات حوزه انتخابیه شان را حل کنند.. خواهشا در مورد چیزی که نمی دونید اظهار نظر نکنید
98
Iran, Islamic Republic of
پژوهشگر حقوقی خخخخ
دانشگاهی
Iran, Islamic Republic of
کمیسیون قضایی و حقوقی با حضور موحد به مهم ترین کمیسیون مجلس تبدیل خواهد شد.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
بسه دیگه .اگه مهم بود لااقل 5 نفر از نمایندگان عضو می شدن
Iran, Islamic Republic of
جایی راه ندادن حالا با این مقالات واسش ماست مالی میکنن که کمیسین قصائی رکن مجلسه. اگه رکن مجلس بود ۴ تا عضو نداشت. اگه رکن مجلس بود موحد نمیتونست عضوش بشه
کا محمدعلی
Iran, Islamic Republic of
راستی وظیفه کمیسیون قضایی چیست..چه مشکلاتی را در حوزه کهگیلویه رابرطرف خواهد کرد...این کمیسیون مثل اداره صنفی و بازرگانی هست ..
Iran, Islamic Republic of
خداییش چطور روت شد!؟
بهتر اینکه با سکوت از کنارش بگذرید
سه ماه بود هرچه زد هیچ کمسیونی راهش ندادن
از طرفی هر کاری کردن هیچ نماینده ای حاضر نشد ای کمسیون باشه
خوب دو نفر بودن یکی شد رییس وموحد شد معاون و با افتخار میگه منتظرم حسینی بیاد بشیم سه نفر
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...