تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
کد مطلب : ۴۱۴۵۱۵
یادداشت سیاسی

فئودالیسم قبیله‌ای، انتخابات و موانع توسعه در کهگیلویه و بویراحمد

امیر محبی
۱
۰
فئودالیسم قبیله‌ای، انتخابات و موانع توسعه در کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛
فئودالیسم قبیله‌ای ریشه توسعه در کهگیلویه و بویراحمد را خشکانده است؛ در استان غنی اما محروم کهگیلویه و بویراحمد قوم گرایی در تمامی مناسبات سیاسی،استخدامی،اجتماعی، اقتصادی و حتی مراسمات آئینی و سنتی آنچنان ریشه دوانده که علاوه بر اثر نامطلوب آن بر رشد و توسعه استان ،ظرفیتهای عظیم انسانی و شایسته سالاری را به حاشیه برده و انها را در پای فئودالیته قومی و قبیله‌ای ذبح نموده.
سیاست در این استان کوچک چنان به روابط قبیله‌ای گره خورده که امروز انتخابات را وزن و بزرگ بودن قوم و قبیله تعیین می‌کند نه شایستگی و لیاقت افراد.
در حوزه مدیران نیز متأسفانه انتخاب بر اساس جمعیت و میزان اثر گذاری آنها در میان طایفه مدنظر قرار گرفته و هیچ نشانی از شایستگی و کارآمدی در انتخابها دیده نمی‌شود.
متاسفانه در بدترین نوع فئودالیسم قبیله‌ای استخدام افراد نیز بر اساس وابستگی افراد به افراد ذی نفوذ یا مدیران شکل گرفته تا جوانان شایسته و نخبه به حاشیه رفته و عقب افتاده های علمی و تحصیلی به افتخار کارمندی دولت نائل گردند و اینچنین است که ما در سایه چنین مدیران و کارکنان بیسوادی همیشه نام محرومیت و توسعه نیافتگی را با خود یدک می‌کشیم.
ما دائماً از محرومیت و عقب ماندگی شکوه کرده و گناه توسعه نیافتگی را به زمین و زمان نسبت می‌دهیم غافل از اینکه این خود ما هستیم که با انتخاب های احساسی نشأت گرفته از تعصبات کور قومی مسبب اصلی این فلاکت و محرومیت بوده و هستیم و تا زمانی که نوع نگاه ما تغییر نکند هیچ تغییری در روند توسعه حاصل نمی‌شود.
به هر روی رشد توسعه در گرو انتخاب مدیران و مسئولین بر اساس توانمندی و کارآمدی و کنار گذاشتن تعصبات قومی و قبیله‌ای یا همان دوری گزینی از فئودالیسم قبیله‌ای است و تا این مهم محقق نگردد  فکر کردن به توسعه سرابی بیش نیست.

...............
امیر محبی
نام شما

آدرس ايميل شما

.
Iran, Islamic Republic of
احسنت البته اگه اقای سید باقرموسوی بذاره
تب‏ داغ ‏جنجال‏ «چن‏دهمسری»

تب‏ داغ ‏جنجال‏ «چن‏دهمسری»

وجود قواعد و قوانین واضح و شفاف و اجرای آن در مقابله با تبلیغ چندهمسری از صداوسیما یا ...
طرح عجیب در مجلس برای فاش نشدن حلقه نفوذی آمدنیوز؟!

طرح عجیب در مجلس برای فاش نشدن حلقه نفوذی آمدنیوز؟!

یک عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول طرحی درخصوص ممنوعیت پخش اعترافات از ...
پیام روحانی به پادشاه عربستان

پیام روحانی به پادشاه عربستان

از ۱۳ آبان برای ما چه چیزی مانده است؟ ما باید در هر دوران به این پرسش پاسخ جدید بدهیم....
اگر شما نماینده مجلس بودید، به تایید اعتبارنامه تاج‌گردون رای می‌دادید؟
بله
خیر