تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب : ۴۱۰۸۴۲
کبنا گزارش می‌دهد

کشاورزی «کهگیلویه و بویراحمد» در سراشیبی تند ضرر و زیان / عدم حمایت کافی جهاد کشاورزی از کشاورزان لوداب

۱
۰
کشاورزی «کهگیلویه و بویراحمد» در سراشیبی تند ضرر و زیان /  عدم حمایت کافی جهاد کشاورزی از کشاورزان لوداب
کبنا ؛استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی ظرفیت بسیار بالایی دارد، اما متولیان امر هیچ وقت نتوانستند از ظرفیت بالای کشاورزی این استان به نفع مردم بهره کافی را ببرند. آب‌های روان و زمین‌های حاصل خیز دو ویژگی‌ منحصر به فرد استان کهگیلویه و بویراحمد است که متأسفانه به واسطه برنامه‌ها و طرح‌های بدون مطالعه و غیرکارشناسی و روزمرگی در سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، کشاورزی این استان بر روی ریل خودش قرار ندارد. از کشاورزان کهگیلویه - [بخش چاروسا] -گرفته تا کشاورزان لوداب و بویراحمد که به دلیل تصمیمات غیرکارشناسانه و بی‌توجهی مسئولان امر گلایه و معترض هستند. کانال کشاورزی بخش چاروسا با مشکل روبرو است و کشاورزان آنجا صدایشان بلند است که آب کافی برای کشاورزی ندارند. و قصه کشاورزان لودابی هم نگران کننده است. در سالی که رهبر انقلاب اسلامی بر رونق تولید تاکید دارد و جایی که مسئولان سازمان جهاد کشاورزی باید تحرک بیشتری از خود نشان دهند، هیچ خبری از تکاپوی آنها برای خیر مردم نیست.
بنا بر این گزارش، با نزولات باران این نعمت بی بدیل و رحمت زیبای الهی در سال زراعی جاری و عبور از خشکسالی سال‌های اخیر شور شوق کشاورزان برای رونق تولید محصولات کشاورزی در اقصی نقاط استان و کشور این روزها وصف ناشدنی است.
 کشاورزان این روزها در اقصی نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد مشغول نشاء برنج هستند و با استفاده از تجارب، نیروی انسانی و امکانات موجود تلاش می‌کنند تا با تولید برنج این محصول استراتژیک گامی در جهت تأمین نیازهای خویش و دیگر همنوعان بردارند.
 امروز بیش از ۸۵ درصد نیاز کشور با محصولات کشاورزی در داخل تأمین می‌شود که کشت برنج در کشور به دلیل ارزش افزوده و اشتغال‌زایی بالا از جذابیت‌های زیادی برای کشاورزان و دولت برخوردار است.
 کشت برنج یکی از پر هزینه‌ترین فعالیت‌های بخش کشاورزی است که تولید آن در استان با چالش‌هایی از قبیل هزینه‌های بالای تولید، عملکرد پایین و نبود شیوه‌های کاشت و برداشت مکانیزه مواجه است. از آنجاییکه دوره زمانی برنجکاری نیز مشخص است، تأخیر در نشا کاری با مشکلات جدی در تهیه آب و مبارزه با آفات و امراض نیز مواجه خواهد شد که کشاورزان تلاش می‌کنند از فرصت‌ها نهایت استفاده را ببرند.
 تسطیح، تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی اراضی از جمله اموری است که برای مکانیزه کردن کشت این محصول ضروری است، بنابراین به کارگیری صحیح از ادوات اختصاصی در مراحل داشت و برداشت برنج می‌تواند در میزان تولید مؤثر باشد.
 برای کاهش هزینه تولید برنج نیاز به عزم ملی است، زیرا کشاورز به دلیل وجود موانع قادر به کاهش آن نیست که برای برطرف کردن موانع از جمله کاهش هزینه تولید برنج آموزش کشاورزان ضروری است. برنج چمپا از ارقام پر محصول برنج در بخش لوداب است که به واسطه عملکرد مناسب و درآمد خوبی که نصیب شالی کاران می‌شود بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.
 سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد و ادارات تابعه به عنوان متولیان کشاورزی در استان نقش مهمی در انتقال دانش، اطلاع‌رسانی و معرفی محصولات جایگزین، حمایت از طرح‌های آبیاری و کشت نوین و آموزش کشاورزان در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت دارند اما آیا امروز دستگاه عظیم جهاد کشاورزی به رسالت ذاتی خویش عمل می‌کند و یا فقط به آمار و ارقام تقریبی کشاورزان برای بیان بیلان کاری استفاده می‌کند.
 آیا سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد وضعیت تولید برنج در استان و مشکلات موجود بر سر راه کشاورزان را احصاء کرده است؟ امروز متولیان جهاد کشاورزی استان باید به این سؤال پاسخ دهند که چه حمایت‌هایی برای نشاء برنج در سطح استان انجام می‌دهند.
 حمایت‌های اندک و برنامه‌ریزی نامناسب از نشا کاری برنج در لوداب باعث شده که مشکلات زیادی در میان مردم بوجود آید که باید برای فصل کاشت برنج متولیان امور برنامه‌ریزی داشته باشند تا بستر برای معارضات اجتماعی پیش نیاید.
 مدیریت کانالهای آب و تقسیم بندی جهت نشاء برنج روستاها در شرایط فعلی یک ضرورت است بسیاری از کشاورزان بخش لوداب معتقدند آنگونه که شایسته است سازمان جهاد کشاورزی استان که باید حامی کشاورزان باشند به آنها توجهی نداشته است.
 آن‌ها معتقدند با توجه به سختی کار و نبود امکانات، ابزار و ادوات مخصوص برنج کاری و … کشاورزان با سختی‌های زیادی مواجه هستند، آنچه امروز در روستاهای طولدان، حیدآباد سفلی وعلیا، چنارس و گردگان بخش لوداب مشاهد می‌شود تلاش بی وقفه کشاورزان برای نشاء برنج است که لازم است متولیان و کارشناسان کشاورزی استان با حضور میدانی و صحبت کردن با کشاورزان ضمن رصد مشکلات و تلاش برای رفع آنها موجبات دلگرمی آنان را فراهم کنند، تا شاهد سالی پربرکت در تولید این محصول استراتژیک در سطح این دیار و دیگر اقصی نقاط استان باشیم.
 سید ایمان فاضلی دهیار روستای طولدان بخش لوداب، کمبود آب برا شالیکاری در فصل تابستان را از مهمترین مشکلات کشاورزان توصیف کرد گفت: مسئولان برای رفع این مشکل در زمینه مطالعه و احداث سد بر رودخانه سادات باید برنامه ریزی کنند.
 فاضلی، دیم بودن بیشتر زمین‌ها، خاکی بودن بستر جداول آبی و هدر رفت زیاد آب، عدم دسترسی به موقع به کود کشاورزی، عدم آشنایی با فنون روز کشاورزی، نبود ماشین آلات کشاورزی، نبود بذر اصلاح شده و زود بازده را از مهمترین مشکلات کشاورزان روستاهای بخش لوداب عنوان کرد که متولیان بخش کشاورزی باید اهتمام لازم را داشته باشند.
 در حالی که برای انجام عملیات نشا کاری هر هکتار به صورت سنتی حداقل ۱۵ کارگر نشاکار لازم است که با حداقل دستمزد ۱ میلیون ریال برای هر نفر صرف نظر از تهیه صبحانه، نهار برای کشاورز هزینه دارد.
 با یک حساب سر انگشتی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه‌های تولید برنج مشمول دستمزدو هزینه‌های جانبی است که باید با استفاده از روشهای نوین مکانیزاسیون و گذر از کشاورزی سنتی در بسیاری از بخش‌های استان هزینه تولید کاهش تا منجر به درآمدزایی بهتر کشاورزان شود.
 نبود ادوات مکانیزه برای کشت این محصول از جمله مشکلات این قشر زحمتکش است که در حال حاضر بیشتر وسایل و ادواتی که برای شالی کاری، شخم زدن زمین و … استفاده می‌شود سنتی است و همین امر باعث کاهش تولید و افزایش هزینه کاشت می‌شود هزینه بالای تولید و نبود ادوات مکانیزه علت اصلی بروز مشکلات برنجکاران است که با توجه به این که برنج استان یکی از مرغوب‌ترین محصولات است توجه ویژه مسئولان را می‌طلبد.
 شرایط آب و هوایی و وجود آب و خاک حاصل خیز و مستعد در برخی از بخش‌های استان باعث شده است تولید برنج در این بخش‌ها انجام شود که لازم است با توجه به وضعیت اقلیمی استان و شرایط کشت برنج، بهتر است ادوات مخصوص کشت برنج از طریق سازمان جهاد کشاورزی در اختیار برنجکاران قرار گیرد
 با وجود این که حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی معطوف به تغییر زراعت سنتی به زراعت علمی و مکانیزه برنج است اما این حمایت‌ها در استان کهگیلویه وبویراحمد و بخش لوداب نقش کمتری دارد و برنج کاران سختی کار زیادی را متحمل می‌شوند.
 لازم است به منظور حمایت از برنج کاران استان، سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد علاوه بر نظارت مستقیم سالانه بر آماده سازی، استفاده از بانک نشا برای تمامی بهره برداران، نشا داشت و برداشت کشاورزان را راهنمایی کند ودر این زمینه با استفاده از کارشناسان مجرب، قبل از آغاز فصل کار وتلاش آموزش‌های لازم را روستا به روستا ارائه دهند.
 امروز مأموریت اصلی سازمان جهاد کشاورزی، توجه و توسعه زیر ساخت های اراضی شالیزاری است که متولیان باید به کشاورزان گزارش دهند در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اند.
 از آنجا که محور توسعه استان کهگیلویه وبویراحمد بر پایه کشاورزی استوار است، بنابراین هر گونه برنامه ریزی نامناسب برای آن در روند توسعه تأثیر منفی خواهد داشت که سازمان جهاد کشاورزی استان باید برای ارتقاء بهره وری و تولید این محصول استراتژیک وسایر محصولات در فصول مختلف سال برنامه ریزی نموده وبا کشاورزان به عنوان جامعه هدف ارتباط تنگاتنگی داشته باشد نه فقط از آمار ارقام برای بیلان کاری بهره جویند بلکه در عمل حامی کشاورزان در استان باشند.
 و اما در پایان، فعالیت کشاورزی یک فعالیت با ریسک بالاست و دولت در این زمینه باید سیاست‌های حمایتی از جمله حمایت از خسارت دیدگان، گسترش بیمه محصولات کشاورزی و دامی و تأمین تسهیلات کم بهره برای کشاورزان جهت رونق تولید را در برنامه کاری خویش داشته باشد و سازمان جهاد کشاورزی استان  کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه حمایتهای خویش را ضمن اطلاع رسانی به مردم نیز گزارش دهد.
----------------------------------------
گزارش: سید ولی موسوی
 
نام شما

آدرس ايميل شما

کارمند لوداب
Iran, Islamic Republic of
خدایی این تاج دینی رییس حهاد. هستن که کشاورزی زا به تابود برد.هدفش انتخاب تاج دیتی فقط فقط بخاطر زمین های دولتی است که .
۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

۶ نفر از اخلالگران نظام اقتصادی در فارس به زندان محکوم شدند

 ۶ نفر از متهمین پرونده موسوم به کمپانی فایننشیال دردادگاه ویژه رسیدگی به جرائم  مفسدین ...
هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

هشدار به افرادی که پروژه ناامیدسازی و اعتمادزدایی مردم را دنبال می‌کنند

همچنین درخصوص مسئله آسیب‌های اجتماعی حاشیه تهران به‌عنوان پایتخت کشور باید بگویم؛ به ...
راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

راي بودار كميته انضباطي عليه سرخابي‌ها

نکته جالب تقدير از دو کاپيتان پرسپوليس و استقلال و همچنين کريم باقري است. در بند دهم ...