تاریخ انتشار
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب : ۴۲۱۳۵۶
حاشیه‌نگاری از مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس؛

جلسه علنی جهت برگزاری انتخابات هیأت رئیسه دائمی فردا تشکیل می‌شود / از اشتیاق منتخبان برای انتخاب هیأت رئیسه تا جای خالی برخی چهره‌ها به‌علت شیوع کرونا / تاجگردون رئیس شعبه دهم مجلس شد / روشنفکر عضو شعبه 13 و موحد عضو شعبه 3 شد

۰
کبنا ؛دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی صبح امروز(چهارشنبه، 7 خردادماه) در نخستین نشست علنی با حضور منتخبان مردم، مسئولان عالی‌رتبه لشگری و کشوری کار خود را آغاز کرد.
این جلسه مجلس با حضور 276 نفر از منتخبان مردم رأس ساعت 8 و 32 دقیقه و بدون غیبت هیچ یک از منتخبان آغاز شد.

حضور دکترلاریجانی به همراه سیدحسن خمینی
دگتر علی لاریجانی رئیس مجلس دهم به همراه سیدحسن خمینی، یادگار امام(ره) برای شرکت در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم وارد صحن شدند. حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه نیز به همراه حجت الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب وارد صحن شد و لحظاتی بعد حسن روحانی رئیس جمهور نیز به همراه وزیر اطلاعات به این جلسه ورود پیدا کرد تا مراسم آغاز شود.
در این مراسم منتخبان مردم و مهمانان از لوازم بهداشتی استفاده کردند و فاصله گذاری اجتماعی نیز در صحن رعایت شده بود. یثربی مدیرکل تشریفات مجلس با چند بار حضور پشت تریبون مجلس از منتخبان خواست بر اساس پروتکل ستاد ملی مقابله با کرونا از ماسک و دستکش استفاده کنند. منتخبان نیز پیش از حضور در جلسه از تونل ضدعفونی رد شده و دمای بدن آنها نیز با دستگاه تب‌سنج سنجیده شد.
مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با مهمانانی به مراتب کمتر از دوره‌های قبلی برگزار شد. بحران کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی باعث شد معاونت اجرایی مجلس از دعوت بسیاری از چهره‌های شاخص، مهمانان از اقشار مختلف و همچنین مهمانان خارجی صرف نظر کند.
اولین حضور رسانه‌ها در مجلس بعد از کرونا
رسانه‌های داخلی و خارجی نیز در این جلسه حضور یافتند تا مراسم افتتاحیه را پوشش دهند. بعد از آغاز بحران کرونا این نخستین جلسه بود که خبرنگاران رسانه‌های مختلف در مجلس حضور یافتند تا جلسه آن را پوشش دهند.
گرامیداشت یاد و خاطره دو منتخب متوفی مجلس یازدهم
در این جلسه یاد و خاطره مرحوم جانباز محمدعلی رمضانی دستک منتخب مردم آستانه اشرفیه و مرحومه فاطمه رهبر منتخب مردم تهران در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی که به علت ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، با قرار دادن تصویرشان در صندلی‌ خالی آنها و ذکر صلوات، از سوی منتخبان گرامی داشته شد. همچنین تصویر سه‌گانه امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و سردار شهید سلیمانی نیز در محل تریبون مجلس قرار داده شده بود.
نکته دیگر در جلسه امروز که مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت، این بود که محسن فتحی دبیر هیأت رئیسه سنی مجلس با لباس کُردی در جایگاه هیأت رئیسه حاضر شد. نماینده منتخب ساری نیز در نخستین جلسه علنی مجلس یازدهم با لباس کارگری حضور یافت.
قیام منتخبان مجلس یازدهم برای موافقت با برگزاری دومین جلسه علنی در صبح فردا
منتخبان مردم در مجلس یازدهم با قیام و قعود رأی موافق خود را نسبت به زمان برگزاری دومین جلسه علنی دوره یازدهم اعلام کردند و قرار شد این جلسه صبح فردا (پنجشنبه، 8 خرداد) برای انتخاب هیأت رئیسه مجلس تشکیل شود.
این درحالی بود که برخی، موافق انتخاب هیات رئیسه در جلسه هفته آتی بودند. با این حال اکثریت نمایندگان بر شتاب در انتخاب هیات رئیسه تاکید داشتند.
منتخبان مردم به دلیل اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر مصلحت ندانستن حضور در مرقد مطهر امام راحل(ره) برای برگزاری مراسم تجدید بیعت با ایشان و آرمان‌های انقلاب، به جای آن بر سر مزار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی حاضر شدند و ضمن ادای احترام به مقام شامخ آنها، با آرمان های امام(ره) و انقلاب نیز بیعت کردند.

بیشتر بخوانید:

آغاز مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور سران قوا / پیام رهبر انقلاب: مجلس با نمایندگان کارشناس، فعال و پاک دست در رأس امور خواهد بود/ضرورت اولویت دادن به معیشت طبقات ضعیف و رعایت تقوا و انصاف در انجام وظیفه نظارتی


( تصاویر ) افتتاح مجلس یازدهم
 
سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور

منتخبین مجلس یازدهم سوگند یاد کردند
متن سوگندنامه طبق اصل ۶۷ قانون اساسی توسط سیدرضا تقوی رئیس هیات رئیسه سنی مجلس یازدهم قرائت شد و منتخبین مردم به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف سوگندنامه را امضا کردند.
متن سوگندنامه طبق اصل ۶۷ قانون اساسی به شرح ذیل است:
بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏
«من در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد می‌کنم و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد می‌کنم که پاسدار حریم اسلام و نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران و مبانی جمهوری اسلامی باشم. همچنین ودیعه‌ای که ملت به ما سپرده به عنوان امینی عادل پاسداری کنم، و در انجام وظایف وکالت، ‌امانت و تقوا را رعایت نمایم و همواره به استقلال و اعتلای کشور و حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم پایبند باشم، از قانون اساسی اطاعت کنم و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهار نظرها استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنان را مدنظر داشته باشم.»

حضور منتخبین مردم بر سر مزار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی
منتخبین یازدهمین دوره مجلس بر سر مزار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی حضور یافتند و با آرمان های شهدای عالیقدر تجدید پیمان کردند.
نتخبین مردم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 7 خرداد ماه) پس از مراسم افتتاحیه بر سر مزار شهدای گمنام در محوطه مجلس شورای اسلامی حضور یافتند و ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا با آرمان های شهدای عالیقدر تجدید پیمان کردند.
گفتنی است؛ براساس ماده 2 آیین نامه داخلی مجلس منتخبان مردم بعد از مراسم افتتاحیه باید به زیارت مرقد مطهر حضرت امام (ره) بروند و به بنیانگذار انقلاب اسلامی و شهدا ادای احترام کنند اما با توجه به نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اینکه حضور منتخبان با توجه به شیوع ویروس کرونا در مرقد مطهر امام به مصلحت نیست، در این دوره بر سر مزار شهدای گمنام مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

جلسه علنی جهت برگزاری انتخابات هیأت رئیسه دائمی فردا تشکیل می‌شود
منتخبان ملت در مجلس با برگزاری دومین نشست یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جهت برگزاری انتخابات هیأت رئیسه دائمی روز  پنجشنبه ۸ خرداد ماه موافقت کردند.
 منتخبان مردم در مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 7 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی با برگزاری دومین نشست یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جهت برگزاری انتخابات هیأت رئیسه دائمی روز  پنجشنبه 8 خرداد ماه موافقت کردند.

گفتنی رأی‌گیری استمزاجی به صورت قیام و قعود انجام شد.
اسامی اعضای شعب ۱۵ گانه مجلس یازدهم اعلام شد.
 
اسامی اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم به شرح زیر است:
شعبه 1:   رضا آریان پور از مینودشت و کلاله، سید احمد آقایی از دزفول، ابوالفضل ابوترابی از نجف آباد، ذبیح الله اعظمی از جیرفت، عبدالکریم جمیری از بوشهر، رضا حاجی پور از آمل، حسین حق وردی از شهریار، حسن رزمیان مقدم از درگز، منصور علی کیایی از ساری، قاسم ساعدی از دشت آزادگان، کیومرث سرمدی از اسدآباد، رمضانعلی سنگدوینی از گرگان، محمود عباس زاده مشگینی از مشگین شهر، محمدحسین فرهنگی از تبریز، غلامحسین کرمی از دشتی و تنگستان، محمدعلی محسنی بندپی از نوشهر، فاطمه محمدبیگی از قزوین، الیاس نادران از تهران، رحمت الله نوروزی از علی آباد.
 شعبه 2:  الهام آزاد از خور و بیابانک، اکبر احمدپور نماینده خواف، عزت الله اکبری تالارپشتی از تهران، عیسی جعفری از کبودراهنگ، حسینعلی حاجی دلیگانی از شاهین شهر، حسین حسین زاده از لارستان، یوسف داودی از سراب، سید کاظم دلخوش از صومعه سرا، عبدالعلی رحیمی مظفری از سروستان، سمیه رفیعی از تهران، سید جواد ساداتی نژاد از کاشان، مالک شریعتی نیاسر از تهران، ابراهیم عزیزی از شیراز، رحمت الله فیروزی از نطنز، غلامعلی کوهساری از آزادشهر، عباس گلرو از سمنان، سیدعلی موسوی از ملکان، محمدتقی نقدعلی از خمینی شهر، سید علی یزدی خواه از تهران.
 شعبه 3:  احد آزادیخواه از ملایر، یحیی ابراهیمی از دلفان، عبدالله ایزدپناه از ایذه و باغملک، حسین بامیری از لردگان، محمدصالح جوکار از یزد، حمیدرضا حاجی بابایی از همدان، کمال حسین پور از سردشت، عبدالناصر درخشان از ایرانشهر و سرباز، احمد دنیامالی از بندرانزلی، سید احمد رسولی نژاد از دماوند و فیروزکوه، علیرضا زاکانی از قم، همایون نجف آبادی از اقلیت های کلیمی ایران، محمد سرگزی از زابل، حسین عباس زاده امامی از چناران، علی اصغر عنابستانی از سبزوار، محمدمهدی فروردین از فیروزآباد، جبار کوچکی نژاد از رشت، سید محمد موحد از کهگیلویه، بهمئی چرام و لنده، سید غنی نظری خانقاه از خلخال.
 شعبه 4:  محمد آشوری تازیانی از بندرعباس، سید لفته احمدنژاد از خرمشهر، سلمان اسحاقی از زیرکوه، امیرحسین بانکی پورفر از اصفهان، احمد جباری از بندر لنگه، انور حبیب زاده از بوکان، محمدحسین حسین زاده بحرینی از مشهد، الهوردی دهقانی از ورزقان، محسن زنگنه از تربیت حیدریه، مهدی شریفیان از تهران، مسلم صالحی از اقلید، محمد صفری از رودسر، فاطمه قاسم پور از تهران، سهراب گیلانی از شوشتر، بهروز محبی نجم آبادی از سبزوار، مرتضی محمودوند از خرم آباد، غلامرضا مرحبا از آستارا، غلامرضا منتظری از گرگان و آق قلا، مجبی یوسفی از اهواز.
شعبه 5:  محمدحسن آصفری از اراک، محمدرضا احمدی از رشت، مهدی اسماعیلی از میانه، هادی بیکی نژاد از ملایر، علیرضا پاک فطرت از شیراز، علی حدادی از ساوجبلاغ، اسماعیل حسین زهی از خاش، محمدرضا دشتی اردکانی از اردکان، آرش لهونی از اورامانات، محمد سبزی از ساوه، پروین صالحی مبارکه از مبارکه، محسن علیزاده از سپیدان، جعفر قادی از شیراز، زهره سادات لاجوردی از تهران، ابراهیم متینیان از رامهرمز، جلال محمودزاده از مهاباد، علیرضا منادی از تبریز، مصطفی نخعی از سربیشه./
شعبه 6: حبیب آقاجری بندر ماهشهر، موسی احمدی  دیر، کنگان، جم و عسلویه ،محمد باقری بناب، سید محمد پاک مهر بجنورد، حسین حاتمی کلیبر، خداآفرین و هوراند ، سید البرز حسینی خدابنده، روح الله حضرت پور ارومیه، رجب رحمانی تاکستان، مصطفی رضاحسین قطب آبادی شهربابک، علی زنجانی نقده، زهرا شیخی مبارکه اصفهان، محمد صفایی گناباد و بجستان، سید مهدی فرشادان سنندج، عباس گودرزی بروجرد، روح الله متفکر آزاد آزادشهر، اسکو و تبریز، حسن محمدیاری طالش، رضوانشهر و ماسال، فاطمه مقصودی بروجن، عادل نجف آزادی خوی و چایپاره.
شعبه 7: محمود احمدی بی غش، شازند، زهرا الهیان تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، معصومه پاشایی بهرام مرند و جلفا، مسعود پزشکیان، تبریز، آذرشهر و اسکو، علی جدی شیروان، سید احسان خانریزی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، سید محسن دهنوی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، فاطمه رحمانی مشهد و کلات، مجتبی رضاخواه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، حسینعلی شهریاری زاهدان، شیوا قاسمی پور مریوان، علی کریمی فیروزجایی بابل، حسین گودرزی دورود، احمد محرم زاده اهر و هریس، سمیه محمود شهررضا و دهاقان، عباس مقتدایی خوراسگانی اصفهان، سید جلیل میرمحمدی میبد و تفت، حسن همتی تکاب و شاهین دژ
شعبه 8: اسفندیار اختیاری کسنویه زرتشتیان ، احمد امیرآبادی فراهانی قم، روح الله ایزدخواه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، نصرالله پژمانفر مشهد و کلات، سید مسعود خاتمی گلپایگان و خوانسار، سید سلمان ذاکری ارومیه، احمد راستینه شهرکرد، یعقوب رضازاده سلماس، محمدرضا صباغیان بافق و مهریز، ولی الله فرزانه نور و محمودآباد، علی اکبر کریمی اراک، بهداد گودرزوند رودبار، محمدرضا مبلغی کوهدشت و رومشکان، صمدالله محمدی بافت، رابر و ارزوئیه ، محمدمهدی مفتح تویسرکان، حسین میرزایی اصفهان، جواد نیک بین کاشمر، بردسکن، خلیل آباد، کوهسرخ ، مهرداد ویس کرمی خرم آباد
شعبه 9: احسان ارکانی نیشابور و فیروزه، سید حمزه امینی هشترود، محمدرضا پورابراهیمی کرمان، محسن پیرهادی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، سید جواد حسینی کیا سنقر، علی اصغر خانی شاهرود، مجتبی ذوالنوری قم، بهزاد رحیمی سقز و بانه، جلال رشیدی کوچی مرودشت، غلامرضا شریعتی بهشهر، نکاه و گلوگاه، محمد طغیانی اصفهان، رسول فرخی سیاهکل و لاهیجان، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی مشهد وکلات، فداحسین مالکی زاهدان، پرویز محمدنژاد لنگرود، محمدطلا مظلومی بهبهان و آغاجاری، حسین نوش آبادی ورامین، علیرضا ورناصری مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل ،
شعبه 10: مجید انصاری ممسنی و رستم، علی بابایی کارنامی ساری و میاندرود، غلامرضا تاجگردون گچساران و باشت، هاجر چنارانی نیشابور و فیروزه، محمد خدابخشی الیگودرز، حبیب الله دهمرده زابل، زهک و هیرمند، ابراهیم رضایی دشتستان، غلامحسین رضوانی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، محمدمهدی زاهدی کرمان، علیرضا سلیمی محلات و دلیجان، فرهاد طهماسبی نی ریز بختگان و استهبان، کمال علیپور قائمشهر ، ، سوادکوه شمالی ، جویبار و سیمرغ  ، محسن فتحی سنندج، سید احسان قاضی زاده هاشمی فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد ورضویه ، حسن لطفی رزن، سیدمحمدرضا میرتاج الدینی تبریز، آذرشهر و اسکو، غلامرضا نوری قزلجه بستان آباد، محمد وحیدی بجنورد، مانه و سملقان، گرمه.
شعبه 11: علی آذری از قوچان و فاروج، شارلی انویه تکیه از اقلیت‌های دینی مسیحیان آشوری و کلدانی، صدیف بدری از اردبیل، نیر، نمین، سرعین، سیدرضا تقوی از تهران، شهباز حسن‌پور بیگلری از سیرجان و بردسیر، سید کریم حسینی از اهواز، سید مرتضی خاتمی از ماهنشان و ایجرود، حسین رئیسی از میناب و رودان، محمد رشیدی از کرمانشاه، معین‌الدین سعیدی از چابهار و نیک‌شهر، اقبال شاکری از تهران، سید صادق طباطبایی‌نژاد از اردستان، احمد علیرضا بیگی از تبریز، ملک فاضلی از سراوان، عبدالرضا مصری از کرمانشاه، سید محمد مولوی از آبادان، مجید نصیری از فردوس، علیرضا نظری از خمین.
شعبه 12: منصور آرامی از بندرعباس، پرویز اوسطی از قروه، علی اکبر بسطامی از ایلام، رضا تقی‌پور از تهران، فریدون حسنوند از اندیمشک، حسین خسروی از بیرجند، جعفر راستی از شبستر، علی رضایی از کنگاور، صحنه و هرسین، آرا شاهوردیان از مسیحیان ارمنی شمال ایران، منصور شکراللهی از کهنوج، مصطفی طاهری از زنجان، محمد علیپور از ماکو و چالدران، محمدباقر قالیباف از تهران، محمد کعب عمیر از شوش، احمد مرادی از بندرعباس، سید ناصری موسوی لارگانی از فلاورجان، روح‌الله نجابت از شیراز، علی نیکزاد ثمرین از اردبیل.
شعبه 13: سید علی آقازاده دافساری از رشت، فرهاد بشیری از پاکدشت، مجتبی توانگر از تهران، امیرقلی جعفری از بروجن، امان‌الله حسین‌پور از اسفراین، قدرت الله حمزه از اردل و فارسان، محمدرضا رضایی از جهرم، مهدی روشنفکر از بویراحمد و دنا، امان قلیچ شادمهر از گنبدکاووس، علیرضا شهبازی از نهاوند، روح الله عباس‌پور بویین زهرا و آوج، مهدی عسکری از کرج، موسی غضنفرآبادی از بم و ریگان، حجت‌الله فیروزی از فسا، کیوان مرادیان از قائمشهر و سوادکوه، اردشیر مطهری از گرمسار، سید نظام الدین موسوی از تهران، سید محمد نبویان از تهران.
شعبه 14: مرتضی آقاتهران از تهران، روبرت بیگلریان از مسحیان ارمنی جنوب، وحید جلال زاده از ارومیه، عباس جهانگیرزاده از پارس آباد، بیله سوار، شهریار حیدری از قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب، جلیل رحیمی جهان آبادی از تربت جام و تایباد، عبدالحسین روح‌الامینی نجف آبادی از تهران، مهدی سعادتی از بابل، لطف الله سیاهکلی از قزوین، علی علیزاده از مراغه و عجبشیر، علی اکبر علیزاده از دامغان، مهدی عیسی‌زاده از میاندوآب، سارا فلاحی از ایلام، جواد کریمی قدوسی از مشهد، جلیل مختار از آبادان، سید موسی موسوی از لامرد و مهر، مجید ناصری‌نژاد از شادگان، حسن نوروزی از رباط کریم.
شعبه 15: سید مصطفی آقامیرسلیم از تهران، ولی اسماعیلی از گرمی، خلیل بهروزی‌فر از فومن، حسین جلالی از رفسنجان و انار، سید شمس الدین حسینی از تنگابن و رامسر، علی خضریان از تهران، رحیم زارع از آباده و بوانات، حسن شجاعی علی آبادی از ابهر و خرمدره، عفت شریعتی کوهبنانی از زرند و کوهبنان، فریدون عباسی دوانی از کازرون و کوهچنار، محمدجواد عسکری از داراب و زرین دشت، احمد حسین فلاحی از همدان و فامنین، سید حمیدرضا کاظمی از پلدختر، سیدمجتبی محفوظی از آبادان، حسین محمدصالح دارانی از فریدن و چادگان، سید کاظم موسوی از اردبیل، احمد نادری از تهران، بیژن نوباوه وطن از تهران.
تاجگردون رئیس شعبه دهم مجلس شد
انتخابات هیأت رئیسه شعبه دهم مجلس یازدهم ظهر امروز (چهارشنبه 7 خرداد) در محل جلسه این شعبه، برگزار شد که بر اساس آرای ماخوذه « غلامرضا تاجگردون» به عنوان رئیس و «محمد وحیدی» و «فرهاد طهماسبی» به عنوان نواب اول و دوم هیأت رئیسه شعبه دهم انتخاب شدند.
گفتنی است؛ «مجید انصاری» و «محسن فتحی» نیز به عنوان دبیران اول و دوم و «کمال علیپور» به عنوان سخنگوی شعبه دهم انتخاب شدند.
«سیدمحمدرضا میرتاج الدینی» به عنوان عضو کمیسیون تحقیق و «علیرضا سلیمی» به عنوان عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس از سوی شعبه دهم تعیین شدند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
پس کو روشنفکر
Iran, Islamic Republic of
کبنا چرا دورغ میگی که تاجگردون رییس شعبه دهم شده داری مردم رو فریب میدی لطفا و سریعا مستند انتشار بده
( عکس ) تاجگردون میزش در مجلس را اینگونه رها کرد و رفت

( عکس ) تاجگردون میزش در مجلس را اینگونه رها کرد و رفت

بررسی اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون به پایان رسید و او مجلس یازدهم را ترک کرد، اما رد اعتبارنامه ...
شطرنج واعظی

شطرنج واعظی

از آنجایی که واعظی خود کاریزمایی برای شرکت به عنوان کاندیدای رئیس جمهوری ندارد به نظر ...
توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

کارشناس تغذیه اداره مدیریت نظارت برمواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص ...