تاریخ انتشار
جمعه ۱۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
کد مطلب : ۴۱۰۸۱۰
در همایش نکوداشت روز قلم «تنوع قومی؛ فرصت یا تهدید؟» گچساران مطرح شد

شجاع پوریان در جمع گچسارانی‌ها: قشقایی‌ها سابقه خیانت ندارند / افتخار به قومیت؛ زیر پرچم ملیت

۰
کبنا ؛همایش نکوداشت روز قلم با محوریت «تنوع قومی؛ فرصت یا تهدید؟» در سالن دبیرستان پسرانه شاهد گچساران برگزار شد.
به گزارش کبنا از دوگنبدان، عصر امروز (جمعه 14 تیرماه 98) این همایش با حضور ولی الله شجاع‌پوریان نماینده اصلاح طلب مجلس در ادوار ششم و هفتم و گروه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برگزار شد.
در این همایش که چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب شهرستان‌های گچساران، بویراحمد و کهگیلویه نیز حضور داشتند، ولی الله شجاع پوریان در این همایش به سخنرانی پرداخته و گفت: قلم منبع همه خیرها و افتخارات در جامعه است. همه پیشرفت‌ها از قلم ریشه می‌گیرد.
شجاع پوریان بیان داشت: اگر فرهیختگان و افراد فاضل مقدر باشند آن جامعه پیشرفته باشند ولی اگر در جامعه‌ای اهل قلم در تنگنا باشند و از نوشتن و گفتن اندیشه‌های خویش واهمه داشته باشند این جامعه جامعه بیمار است.
وی گفت: امروز متاسفانه اهل قلم در جامعه ما حال و روز خوبی ندارند و می بنییم که اهالی قلم به خاطر نوشتن یک مقاله مواخذه می‌شود. جامعه اسلامی باید تسامح بیشتری برخوردار باشد تا کسی ترس بیان دیدگاه‌های خویش که به ارتقای فرهنگی و اجتماعی جامعه می‌انجامد را نداشته باشد.
شجاع پوریان تصریح کرد: گچساران از جهات مختلف مایه افتخار است. گچساران شهر روشنفکری است و به دلیل اینکه بام نفتی ایران بوده است محل رفت و آمد متخصصان و فرهیختگان بوده است.
وی ابراز کرد: گچساران با تقدیم شهدای کثیر، از قشقایی و لر، پیشتازی خود را در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس دین خویش را به جامعه اسلامی اعطا کرده است. گچساران حق پیشرفت و آبادانی دارد، زیرا بخش زیادی از انرژی ایران اسلامی از این منطقه نفتی آمده است.
وی اظهار کرد: گچساران در جنوب ایران منحصر به فرد است و از تنوع قومی و فرهنگی برخوردار است و اقوام سالهای زیادی در ارتباط مسالمت آمیز با هم زندگی می‌کنند.
شجاع پوریان گفت: ما گاهی برای برداشت‌های سیاسی شعارها و وعده‌هایی بدهیم، و اگر این وعده‌ها تحقق پیدا نکند به اعتماد این مردم که سرمایه اصلی کشور هستند آسیب وارد شود.
وی بیان کرد: مردم قشقایی از مردم اصیل و نجیبی هستند و سابقه خیانت ندارند، یاد دارم در مجلس ششم نمایندگان ایل قشقایی با بهترین همراهی جریان اصلاحات را همراهی می‌کردند و هنوز خاطره شیرین آن ایام در خاطرم مانده است.
این مسئول و شخصیت سیاسی ابراز کرد: در معاونت فرهنگی در شهرداری تهران برای پدر قشقایی استاد فرود بزرگداشت برگزار کردیم. به همه اقوام باید افتخار کرد اما این قوم در تاریخ ایران اسلامی تابناک می‌درخشد.
شجاع پوریان کتاب مدیریت منازعات قومی نوشته سیدرضا صالحی امیری با مقدمه‌ای از سیدمحمد خاتمی را معرفی کرد و گفت: دستمایه همه رهیافت‌های علمی و قوم شناسی این است که برخلاف تنگ نظری‌ها، قومیت بهترین فرصت برای خیزش و جهش اجتماعی است.
نماینده مردم بهبهان در مجلس ششم و هفتم گفت: امروز برخی کشورهای پیشرفته اروپایی با دعوت از مفاخر قوم‌های مختلف تلاش دارند تنوع قومی مصنوعی ایجاد کنند، در حالی که خداوند بزرگ به این ملت تنوع قومی دیرینه‌ای داده است. اگر تاریخ اقوام ایرانی را ببینید همیشه ایرانی به ایرانیت و ملیت خود افتخار کرده است.
وی گفت: اگر اقوام ایرانی در مقابل دولت مرکزی شورش کرده‌اند به دلیل بی لیاقتی دولت مرکزی بوده است و وقتی دولتی با اقتدار به حکومت برمی گشت دوباره همان چسپندگی و همبستگی برقرار می‌شد.
شجاع پوریان تصریح کرد: تاریخ ایران تاریخ عبرت آموزی هست که حتی مردم مختلف و مرزنشین که داعیه خودمختاری داشتند خود را از زیر نام ایرانی جدا نمی‌دانستند. اگر کردها و لرها یا ترک‌ها در جایی حکومتی تشکیل می‌دادند آن را به نام ایران مزین می‌کردند.
شجاع پوریان نماینده مجلس ششم و هفتم گفت: تنوع قومی به ایران کمک می‌کند که معادلات اقتصادی خود را با اقوام گسترش دهیم، کمک می‌کند که مردم مرزنشین ما به ایران اسلامی علاقه مند باشد.
صحنه زیبایی که زمانی که صدام به ایران حمله کرد با شعار امت عربی حمله کرد اما اولین کسانی که در مقابل نیروهای صدام مقابله کردند عرب‌های خوزستانی بودند، به دلیل اینکه به این سرزمین علاقه داشتند.
وی اظهار کرد: اگر نتوانیم مفاخر قومی، آیین‌ها و رسوم‌ها و خرده فرهنگ‌ها را محترم نشماریم، اگر احساس کنند فرصت برای ابراز خلاقیت‌هایشان فراهم نیست و احساس تبعیض و نابرابری کنند تهدید قومی به عنوان مشکل جدی کشور را به سمت متلاشی شدن می‌برد.
وی بیان کرد: اولین تهدید قومی منازعات قومی است. اگر قومیت‌ها از لحاظ حقوق و منافعشان تأمین نشوند اینها نگاهشان به سمت خارج از کشور می‌رود.
وی گفت: تنوع قومی امروز با مطالعات متعددی که شده یک فرصت بی‌بدیل برای ایران اسلامی است مشروط به اینکه از این ظرفیت بزرگ برای خیزش‌های اساسی استفاده کنیم.
در حال تکمیل تصاویر...
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

گچی
Iran, Islamic Republic of
ترک ها خودشون بهتر می فهمند دیگه تاج و شجاع و ......
پناهپوری
Romania
شجاع پوریان بایدازقومگرایی حاضردرگچساران که درسالهای اخیربه شدت رواج یافته انتقادمیکردولی به خاطردوستی باتاجگردون که اتفاقامقصراصلی این داستان تلخ است خودداری کرد.طی دوران نمایندگی تاجگردون ازهیچ کدام ازنیروهای متخصص درایلات قشقایی وبویراحمدی استفاده نشد وفقط بستگان ودوستان ایلی خوذش رابه کارگرفت.
پرویزآقایی
Romania
نمادشایسته سالاری ومخالف قومگرایی دراین شهر دکترزینلزاده بوده که درعمل ثابت کرد ونه درسخن.البته درسخن بی عمل تاجگردون بی همتااست.کاملا امروز جوسالن برخلاف انتظاربرعلیه نماینده کنونی بودواین هشداری ازمردم به تاجگردون است ونشان دهنده دوری طرفداران ایشان وریزش قابل توجه آرای تاجگردون است.
فردوس پتاهی
Romania
جالبه نزدیک اسفندماه بعضی ازهمدلی اقوام سخن می گویند.این هشت سال چراهمین اقوام یادشان نبود.بویراحمدگرمسیرنیروهایش فناشدندوایل قشقایی کاملادرگچساران به حاشیه رفته است.مقصراین شرایط امروز دلسوزمان شده است.اگرفکرمیکننداین همایشهاباعث فراموشکردن هشت سال حق خوری وقومگرایی وبی عدالتی میشود سخت دراشتباه هستندوصد همایش دیگرهم هرهفته برگزارشوددرمخالفت مردم باجریان حاکم تاثیری نخواهدگذاشت.بی گمان اقبال عمومی به این جهت بازینلزاده جوان است چون مدام چپ وراست رامی کوبدوهردوجناح رامقصرشرایط وخیم امروزمیداندوازطرفی درشهرداری ثابت کردکه درنظرش ترک ولرفرق ندارندوملاک فقط شایستگی افراداست.درمقابل این همایشهای بی خاصیت ونخ نماشده روزبه روزطوایف ومردم ازهردوگروه چپ وراست به تفکرات پیشرو اردلان زینلزاده می پیوندند.بی صبرانه منتظرخداحافظی بااین دوران سیاه وسرشارازقومگرایی هستیم ودیگرگفتاربی کرداروقولهای بی عمل راحتی گوش نمی کنیم.بدرودجناب تاجگردون ودروددکترزینلزاده مستقل.
گچسارانی
Iran, Islamic Republic of
کار خدا را ببین. تاجگردون مجبوره از مال شجاعپوریان بالا بره. آقای شجاع پوریان تشانی لطفا در انتخابات گچساران دخالتی نکنید
کاوه نره ای
Iran, Islamic Republic of
این همایش نشانه های خداحافظی ترکهاباتاجگردون رابه وضوح نشان داد وبرنده این جدایی دکترزینلزاده است که هرشب جلسات منظمی بامردم قشقایی ونه بعضی اشخاص که خودخواهانه خودشان رانماینده ترکهامی دانندبرگزار و قشقاییهارابه صورت دایم جذب میکند
صالحی تلچگاه
Iran, Islamic Republic of
خدایی تاجگردون باچه پشتوانه ای میخوادکاندیدبشه؟این از ترکها اون از بویراحمدیهاکه باهم اتحادکردن برسرزینلزاده اون هم از باشت که باحسینی هستند.بدترین شکست درانتظارغلام تاجگردون است.شکستی که هشت ماه قبل ازانتخابات کاملامشهوداست.حالاهی سازونقاره بیاره براافتتاح یک پارک یانماکاری خیابون.وقتی که سطح خودش رااینطورپایین بیاره معلومه که بدجورمیبازه.زینلزاده بی صداوباسرعت درحال حرکت به سمت پیروزی است.
Iran, Islamic Republic of
آقای شجاعپوریان هم از مفاخر قوم لر میباشند و در حقیقت شهرت ایشان برگرفته از خصلت نیکوی شجاعت ایشان میباشد ، هرگز فراموش نخواهم کرد سخنان داغ ایشانرا در مجلس ششم ، این در حالی است که شجاعپوریان وجودش مزین به تقوای الهی و سخنانش برخاسته از قلب پاک و صداقت و راستی ایشان میباشد ، جناب شجاعپوریان از جمله افراد اهل قلم قوم بزرگ لر و صاحب امتیاز و سردبیر روزنامه همدلی است که نشریه ایشان هم در کمال صراحت و ابراز واقعیات نشانگر ایده های پاک و درایت و تدبیری است که در سایر نشریات روز شاید کمتر شاهد اینگونه صریح الهجه ای باشیم که از ویژگیهای منحصر به فرد قومیت ایشان است و اگر بخواهیم مصداقی برای همراهی سیاست و دیانت جستجو نماییم میتوان به تراوشات ذهنی ایشان و تیم همراهش در مقاله های این روزنامه اشاره نمود ، امیدوارم نظام از وجود ارزشمند چنین بزرگانی بیش از این استفاده نموده و از توان بالقوه چنین انسانهای پاکی بهره بیشتر ببرد
Iran, Islamic Republic of
شجاع پوریان مرد شجاعت مرد اعتقاد راستین به دین مبین اسلام ناب محمدی مرد یکتا پرستی مرد اخلاص وعمل مزدی که ربه صفتی زا جز رذایل میداند وکفتار صفتی در شلن انسان وانسانیت نمی داند انسانی مومن متعهد به آرمانهای انقلاب
اگاه
Iran, Islamic Republic of
ایا اگر روزی قشقایی نخواست به تاجگردون رای دهد ،خیانت کرده است؟
Iran, Islamic Republic of
حیف. و این همه از ملیت می گویی!! مردم بهمئی همه ولایت مدارند
کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می‌دانند ثبت‌نام کنند

کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می‌دانند ثبت‌نام کنند

دبیرکارگروه ستاد تنظیم بازار کشور بیان داشت: همچنین در بنادر و انبارها، انباشت سنگین ...
موافقان سهمیه‌بندی بنزین چه می‌گویند؟

موافقان سهمیه‌بندی بنزین چه می‌گویند؟

یکی از مهمترین اهداف سهمیه‌بندی بنزین البته کاهش قاچاق و کنترل مصرف داخلی عنوان شده است....
«آنفلوآنزا» میهمان ناخوانده فصل سرما در خانه‌ها/ هر آنچه باید بدانیم

«آنفلوآنزا» میهمان ناخوانده فصل سرما در خانه‌ها/ هر آنچه باید بدانیم

اغلب افراد بدون مشکل جدی این بیماری را پشت سر می‌گذارند، ولی بعضا به‌دلیل عدم رعایت نکات ...